Обережно, шахраї!
12.11.2019
Що потрібно знати про пошук роботи
14.11.2019

Заробітчани: їхати не можна залишатися.

Риба шукає, де глибше, а людина, де краще – говорить народна мудрість. Напевно, хоч раз у житті кожна людина замислювалася – а чи не виїхати за кращим життям і Умовами в іншу країну.

Чому виникають подібні питання?

– середній рівень зарплати. Наприклад, у тій же Польщі середня зарплата близько 1 000 євро, соцпакет, в який може входити повна або часткова оплата житла, проїзду, харчування працівників.

– кращі умови життя, соціальний захист населення, їх прав і свобод, зростання економіки в цілому і можливостей бізнесу зокрема. Наприклад, всі знають, що Швейцарія – одна з найбагатших, розвинених і стабільних країн в Європі, а у Фінляндії живуть найщасливіші люди (згідно Всесвітньої доповіді про щастя ООН за 2019 рік). До речі, Україна піднялася на 5 позицій зі 138 місця в цьому рейтингу.

З іншого боку, якщо ви все ж зважилися їхати на заробітки, будьте готові до того, що рідних і близьких людей ви не зможете бачити так само часто, як і раніше. Для багатьох – це вирішальний чинник, тому що заробітчани втрачають моральну підтримку, а в деяких випадках сім’ї, і залишаються наодинці з собою, з проблемами, які важче переносяться психологічно, особливо в чужій країні та середовищі.

Ось ще кілька стримуючих факторів від поїздки на заробітки:

– робочий день по 12 годин і більш важкі умови праці. Так-так, українських працівників в основному наймають на важкі роботи в сільському господарстві, фабрики, заводи з жорсткими часовими рамками. Це, звичайно, у випадку, якщо ви не володієте знаннями мови, місцевих звичаїв, щоб претендувати на більш високооплачувану і конкурентну посаду.

– вартість життя: в Європі вона вища, ніж в Україні. Оплата житла, проїзду, харчування може «з’їсти» велику суму заробітку. Тому заздалегідь прикиньте, чи варта гра свічок.

– мовне середовище і менталітет: без знання мови буде важко не тільки на роботі, але і в побуті. Знадобиться деякий час для адаптації, щоб звикнути до інших звичаїв і вивчити маломальськи мову. Навряд чи ви станете коли-небудь «своїм» – не завжди місцеві будуть доброзичливі по відношенню до вас.

Якщо ви все ж вирішили їхати, зваживши всі за і проти, подумайте, як це зробити – скористатися послугами агентства і при цьому не потрапити на шахраїв.

Для цього вам потрібна буде робоча віза та агентство, яке допоможе вас працевлаштувати за кордоном. Зараз популярні напрямки в Польщу, Чехію, Німеччину, Італію, скандинавські країни.

За якими критеріями вибрати агентство? Ось короткий перелік, на що обов’язково потрібно звернути увагу:

– договір повинен бути міжнародним, з прямим іноземним роботодавцем або з іноземним посередником. Тоді є гарантія, що потрапите на ту роботу, куди вас наймають.

– ліцензія: має бути видана Мінсоцполітики України на дозвіл госпдіяльності в посередництві у працевлаштуванні в конкретній країні. Перевірити її можна на сайті Мінсоцполітики.

– конкретна інформація про вакансію: яка зарплата, графік роботи, умови проживання, хто роботодавець, наявність страхування – медичного та соціального.

– договір і оплата: Договір повинен бути про пошук роботи, а не консультаційних послуг. Відразу необов’язково підписувати, візьміть з собою, вивчіть, покажіть юристам. Оплата повинна бути за фактом, тобто після підписання контракту з роботодавцем. Майте на увазі, що в Україні на законодавчому рівні ліцензовані компанії-посередники не мають права брати передоплату (постанова Кабміну №1060 від 16.12.2015 р.) Якщо по одному з пунктів вам відмовляються надати інформацію або змушують підписати та заплатити «тут і зараз, а то піде вакансія», замисліться, чи не на шахраїв ви потрапили. ДО речі, відгуки про роботу агентства завжди можна знайти в Інтернеті – не забувайте користуватися безкоштовною і доступною інформацією.

Comments are closed.